Katalog

Bu ürüne ait kataloğu aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz.

Camyünü, lifli bir görüntüsü olan sarı renkli, piyasada levhalar halinde bulunan, inorganik yapıda, 1250 derecede eritilen silis kumunun elyaf haline getirilmesiyle oluşan bir yalıtım malzemesidir.

Camyünü'nün özelliklerinden dolayı uygulama sırasında yırtılmaz, fire vermez. Her türlü ahşap ve metal çatıya kolaylıkla uyum sağlar. Hafif olduğundan, çatıya çıkartılması ve kesilerek uygulanması çok kolaydır. Çatı Şiltesi ile kaplanan çatılar, ısı yalıtımıyla yakıt sarfiyatını önemli ölçüde azaltır. Açık gözenekli elyaf yapısı ile ses yalıtımı, yanmaz özellikteki camyünü sayesinde ise yangın güvenliği sağlar.

Isı yalıtımı ve ses yalıtımı sağlar yangına dayanıklı bir malzemedir. pek çok uygulama şekli ve çeşidi vardır. bir tarafı alüminyum folyo ile kaplanmış cam yünü levhaları çatılarda merteklerin arasında kullanılır. bir tarafı pvc kaplı cam yünü levhalar asma tavanlarda yalıtımı sağlamak, dekoratif amaçlı uygulama yaratabilmek, tesisat geçişlerini engellemek amacıyla kullanılır.onun dışında yüzeyi kaplamasız olarak bina cephelerinin, ara bölmelerinin yalıtımlarında kullanılan şekli de vardır. akustik performansı sağlamak için kullanılan cam yünü levhaların bir yüzü siyah akrilen ile kaplanır. bunun yanında kaloriferlerin veya sobaların duvar kaplamasında veya sıvasında çatlaklar ve bozulmalar oluşturmaması için, araya gerilen üzeri alüminyum folyo kaplı malzeme de cam yünüdür.

Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve yoğunlukta değişik kaplama malzelerİ ile şilte, levha, boru ve dökme şeklinde üretilebilmektedir.
Isı yalıtımı, ses yalıtımı ve akustik düzenleme sağlamaktadır. Sıcağa ve rutubete maruz kalması halinde dahi, boyutlarında bir değişme olmaz. Zamanla bozulmaz, çürümez, küf tutmaz, korozyon ve paslanma yapmaz, böcekler ve mikroorganizmalar tarafından tahrip edilmez.

Ergitilmiş camdan elde edilen ısı ve ses izolasyonunda kullanılan, bükülebilir, ateşe dayanıklı cam lifleridir.

Cam pamuğu da denilir. Çok ince lifler hâlinde çekilen ve camın gerici güçlere karşı olan dayanıklılığını korumanın yanı sıra, bükülebilir nitelik de kazanabilen bir tür cam; fiberglas. En çok kuvarsla karıştırılarak kullanılır. Eritilince kolayca çekilebilir özellik kazanır ve kimyasal etkilere karşı dayanıklıdır.

Cam yünü elde etmekte çokça kullanılan bir başka yöntem de, erimiş cam plâtin bir levha üzerindeki küçük deliklerden geçirilerek ince lifler hâlinde çekilmiş olur. Bu lifler daha sonra birleştirilir.

Cam yünü en çok yalıtım, otomobil gövdelerinin ya da küçük deniz taşıtlarının yapımında kullanılır.