Türkiye’nin belki de en önemli yer altı kaynaklarından olan Bakır elementi ülkemizde birçok alanda kullanılmaktadır. Gümüş ve altın ile aynı grupta bulunan bakır elementi oldukça değer gören ve oldukça değerli olan bir elementtir. Bakır elementi doğada serbest ya da bileşik olarak bulunabilmektedir.

Bakır hurdası geri dönüşüm piyasasının en önemli elementleri arasında yerini almaktadır. İstanbul da bulunan birçok hurdacılık yapmakta olan kişiler bu bakır elementi alarak satmakta ve geri dönüşüme kazandırmaktadır. Özellikleri arasında yer alan yüksek iletkenlik, endüstriyel anlamda bu elementi vazgeçilmez kılmaktadır. Bu sebepten ötürü bakır elementinin hurdacılar tarafından toplanması ve bunun tekrar kullanılması hem ülkemiz yer altı zenginlikleri hem de aldığımız ürünleri kalitesinin ve fiyatının iyileştirilmesi anlamında çok iyidir.

Bakır hurda fiyatları incelendiğinde karşımıza birçok parametre çıkmaktadır. Bu parametreler ek olarak içerisinde bulunan metallerin oranına, fiziki ayrıştırma masrafına, bakırın yoğunluğuna ve bakırın fiyatlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek verecek olursak oto radyatörü bakırı ücreti ile TTR kablonun bakırının fiyatı değişkenlik göstermektedir. Bu gibi sebepler düşünüldüğünde bakır fiyatlandırmalarının uzman experler tarafından yapılması çok daha mantıklı olacaktır.

Bakır hurda alım işlemlerini herhangi bir hurdacıya değil de konusunda uzman Niğdeliler’e yaptırırsanız bu sayede ederi kadar bu elinizde bulunan bakır hurdasını satabilirsiniz. İstanbul bakır hurda toplama işlemlerini yapan Niğdeliler Demir Hurda & Geri Dönüşüm 20 yılı aşkındır sektörde hizmet vermektedir.

Geri Dönüşüm’de Bakır Hurdası

Bakırın önemi, başlıca üç nedenden kaynaklanmaktadır:

1. Dünya’nın hemen hemen tüm bölgelerinde bulunması nedeniyle geniş ölçüde üretiminin yapılabilmesi,

2. Elektriği diğer bütün metaller içinde gümüşten sonra en iyi ileten metal olması,

3. Endüstriyel önemi yüksek, pirinç, bronz gibi alaşımlar yapmasıdır.

Bakır farkında olmasak da hayatımızın hemen her alanında sıklıkla karşılaştığımız direkt yada dolaylı yolla kullandığımız ürünler içinde yer almaktadır.

Bakırın fiziksel ve kimyasal özellikleri onu vazgeçilmez yapmaktadır. Öyle ki enerji sektörü başta olmak üzere; elektrik, elektronik, sanayi, inşaat, ulaşım, endüstriyel donanım, kimya, kuyumculuk, boya sanayi sıklıkla bakır kullanmaktadır.

Soğuk hava makina ve teçhizatında, paslanmaz özelliğinden ötürü nakliye vasıtalarında ve dış kaplamalarda bakırın büyük kullanım alanları bulunmaktadır. Bunlara ilaveten bakırın kaynak işlerinde, metalürjide ve bronz üretiminde önemli yeri olup, daha birçok kullanım alanlarını saymak mümkündür. En geniş kullanım alanları sırasıyla; elektrik üretim ve iletimi ile ilgili tesislerde, inşaatta, ulaşım makina ve teçhizatındadır.

Bu gibi işleri yapan kişilerle iletişime geçmeli ve elinizdeki hurda hakkında bir fiyat aralığı almalısınız.