Demir hurdası adı verilen materyal artık üretildiği amacın dışına çıkmış, bir işe yaramayan demir materyaline verilen addır. Bu işe yaramayan demir hurdası materyalleri bozulmuş ev eşyalarından çıkabildiği gibi perte çıkmış arabalardan, şantiyelerden inşaatlardan arta kalan malzemelerden ve binalardan çıkabilmektedirler.

Geri dönüşüm için birebir olan demir hurdası alım işlemlerini yapan hurdacılar bulunmaktadır. Hurdacılar bu materyalleri çeşitli yerlerden toplayarak geri dönüşüm sürecine katkıda bulunmaktadırlar. Hurda demiri materyalinin tek tek ülkenin her yerinden toplanarak geri dönüşüme gönderilmesi doğaya büyük oranda rahatlama sağlar, insanların yararınadır ve bunun yanı sıra inşaatta kullanılacak malzemeler için ucuz malzeme teminine yarar. Bunlardan başka ülkemiz içerisinde bulunan ve hali hazırda kullanılmakta olan demir rezervlerinin hızla tükenmemesi için de yararlı olmaktadır.

Demir hurdası alımları ve satımları hurdacılar tarafından yapılmaktadır. Bireylerin ellerinde bulunan bu demir materyallerini bu işi yapan kişilere ulaştırmaları gerekmektedir. Kimi hurdacılar sadece kendi adresleri üzerinden alım satım işlemleri yaparken Niğdeliler Demir hurdanın olduğu yere kadar gidip kendileri de alabilmektedirler. Demir hurdası fiyatları işlemleri İstanbul metal borsası üzerinden yapılmaktadır. Balıkesir Gönen demir hurdası alım ve satım işlemleri yapan Niğdeliler Demir Hurda & Geri Dönüşüm 20 yılı aşkındır sektörde hizmet vermektedir.

Doğaya zarar verme potansiyeli bulunan, tasarrufa yardımcı olacak bütün materyallere elbette eşit derecede önem verilmelidir. Fakat demirin ve diğer metal çeşitlerinin sanayi ve endüstriyel alanlardaki hakimiyetini düşünürsek; birim başına geri dönüşümde sağlayacağı tasarrufun ve kazancın daha fazla olacağını tahmin etmek de zor olmayacaktır. Bu yüzden hurda demir; geri dönüşüm endüstrisi için her zaman önemli bir madde olmuştur.

Bir diğer önemli husus da demirin kağıt, plastik, alüminyum gibi birçok materyale göre daha basit ve daha net geri dönüşüm basamaklarına sahip olmasıdır. Plastik, pil gibi kimyasal içerikli maddelerin geri kazanımı bildiğiniz gibi daha meşakkatli ve daha hassastır. Oysa hurda demirin basamakları toplama-eritme-kalıplama gibi kısa bir zincirden ibarettir.

Hurda demir dönüşümü

1)İlk olarak toplama veya bağış yoluyla metal esaslı materyaller geri dönüşüm yapılması için tesise getirilir. Burada demir esaslı metalleri diğerlerinden ayırmak epey kolay olsa da; demir dışı metallerin arasında da demir içeren bir madde bulunma ihtimaline karşı mıknatısların yardımıyla tespit yapılır.

2) Toplanan hurda demirlerin yeniden ekonomiye kazandırılabilmesi için uygun kalıplarda dökülmesi gereklidir. Bunun için de hurdaların eritilip dökülmeye uygun sıvı-eriyik hale sokulması gereklidir. Farklı şekillerdeki ve büyüklüklerdeki hurdaların; tesiste bulunan olanaklara ve gerekliliğe göre bazik Oksijen fırınlarında, elektrik ark veya indüksiyon ocaklarında eritilmesiyle bu aşama da tamamlanır.

3)Sıra eritilmiş olan bu demirin uygun kalıplama ile katılaştırılmasına ve söz konusu ürünlerin piyasaya sürülmeye uygun hale getirilmesine gelmiştir. Tamamen standart demir dökme ve kalıplama biçimlerine göre yapılan bu aşama ile hurda demirin geri dönüşümü tamamlanır.

Sizde internetten demir hurdası çeşitlerine göre kilo fiyatlarını inceleyerek elinizdeki demirin fiyatını az çok öğrenebilirsiniz ya da hurdacıyı çağırarak onunla bir görüşme yapabilirsiniz.